radca prawny Katowice
Porady

Jakie usługi świadczy radca prawny?

Radca prawny jest prawnikiem specjalizującym się w udzielaniu usług prawnych dla klientów indywidualnych i biznesowych. Kiedy warto udać się do kancelarii radcy prawnego? Chociaż odpowiedzi na różne zagadnienia prawne można poszukiwać samodzielnie, to jednak najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, czyli prawników. Kompleksowe usługi prawne świadczone są również przez radców prawnych.

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym nazywa się prawnika, przedstawiciela wolnego zaufania publicznego, który prowadzi usługi w ramach pomocy prawnej. Aby zostać radcą, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów, w tym między innymi odpowiednie wykształcenie prawnicze, a także aplikacja radcowska oraz pozytywne zaliczenie egzaminu na radcę prawnego, czyli egzaminu radcowskiego. Następnie radca ma obowiązek wpisać się na listę radców prawnych i złożyć ślubowanie. Od tego momentu może świadczyć usługi prawne. Radca może założyć własną kancelarię prawną albo może szukać zatrudnienia u pracodawcy – to różni jego profesję od profesji adwokata. Uprawnienie to ma korzenie w przeszłości, gdy radca mógł być tylko zatrudniany w państwowych przedsiębiorcach.

Kancelaria radcy prawnego – zakres usług

W kancelarii radcy prawnego można skorzystać z szerokiej gamy usług prawnych, do których zaliczają się w szczególności:

  • Udzielanie porad prawnych – poradnictwo prawne, czyli odpowiedź na zapytania klientów.
  • Przygotowywanie pism – tworzenie dokumentów jak wnioski, pozwy, odpowiedzi i inne.
  • Opiniowanie pism – przygotowywanie opinii prawnych na temat pism, na przykład umów, decyzji, oświadczeń.
  • Występowanie przed urzędami – reprezentacja klientów w sprawach przed urzędami, na przykład Urzędem Skarbowym, ZUS-em.
  • Występowanie przed sądami – występowanie w charakterze obrońcy lub pełnomocnika podczas rozpraw sądowych.
  • Uczestnictwo w mediacjach i w negocjacjach – reprezentowanie klientów w trakcie prowadzenia mediacji i negocjacji.

Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego?

Dobry radca prawny powinien zaoferować usługi na wysokim poziomie – zawsze z naciskiem na jakość, kompleksowość oraz profesjonalizm obsługi. Osobom chcącym skorzystać z pomocy prawnika takiego jak radca prawny Katowice mogą zaoferować dostęp do najlepszych specjalistów w różnych dziedzinach prawa. Dzięki temu, że kancelarie posiadają własne strony WWW, można od razu zapoznać się z ich ofertami. W sieci bez problemu można wyszukać też opinie dotyczące radców prawnych. Dzięki temu wybór najlepszego prawnika będzie jeszcze łatwiejszy!