dobry adwokat radom
Porady

Podział majątku przed sądem – pomoże dobry adwokat

Sprawy dotyczące podziału majątku są bardzo często bardzo skomplikowane, ale też stresujące. Gdy pojawia się konieczność podziału majątku należącego do kilku osób, w takiej sytuacji warto rozważyć spotkanie z prawnikiem, który ma w tym zakresie duże doświadczenie. Gdy majątek ma kilku właścicieli, którzy chcą podzielić go pomiędzy siebie, mogą zrobić to polubownie. Niestety, nie każda sprawa tego typu jest tak prosta. Gdy strony zgłaszają roszczenia o konkretne składniki majątku, nie zgadzają się z zaproponowanym podziałem, sprawa najczęściej trafia do sądu.

Kiedy prowadzi się podział majątku?

Podział majątku najczęściej prowadzony jest jako konsekwencja spraw rozwodowych oraz spadkowych. W pierwszym przypadku podział ten dotyczy wspólnego majątku pary zgromadzonego w trakcie małżeństwa. W drugim z kolei ma miejsce przy uzyskaniu spadku na drodze testamentu lub też na zasadach ogólnych, gdy jakiś składnik majątku należy do przynajmniej dwóch spadkobierców. Oczywiście, podział majątku może być wykonany także w innych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy majątek ten był przedmiotem darowizny.

Jaki majątek może być podzielony?

Najczęściej sprawy o podział majątku dotyczą nieruchomości, na przykład domu, mieszkania czy też działki. Także mogą one dotyczyć ruchomości, na przykład samochodu, przedsiębiorstw, pieniędzy. W niektórych sytuacjach fizyczny podział majątku nie jest możliwy, na przykład wtedy, gdy jest to mieszkanie. Oczywiście, można umówić się, że określona jego część przypada jednej, a inna drugiej osobie, jednak takie rozwiązania rzadko kiedy sprawdzają się w praktyce. Wtedy nieruchomość najczęściej przypada jednej osobie, podczas gdy druga musi ją spłacić. W skrajnych przypadkach majątek jest sprzedawany, a pozyskane pieniądze dzielone przez współwłaścicieli.

Gdzie szukać pomocy przy podziale majątku?

Niestety, sprawy o podział majątku wzbudzają wiele problemów, dlatego warto wtedy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty w tej dziedzinie – prawnika. Gdy potrzebny jest dobry adwokat Radom to jedno z tych miast, gdzie można liczyć na jego wsparcie. Adwokat lub radca prawny mogą wtedy dokładnie zapoznać się z daną sprawą oraz doradzić, jakie rozwiązania pozwolą na podział majątku tak, aby był on sprawiedliwy. Wbrew pozorom, takie sprawy nie są proste, dlatego wsparcie specjalisty jest w takiej sytuacji naprawdę bardzo istotne. Gdy zatem konieczne jest dokonanie podziału majątku przed sądem, w takim przypadku warto udać się do kancelarii prawnej, by uzyskać poradę oraz doświadczonego reprezentanta w swojej sprawie.